Seçili Ürünlerde ve 198,90 TL Üzeri Alımlarda KARGO ÜCRETSİZ

Makaleler » Besin Takviyeleri » Omega 3 mü Dediniz?

Omega 3 mü Dediniz?

Balık Yağı mı Dediniz?

Balık yağı, balık dokusundan elde edilen, katı ya da sıvı bir tür yağdır. Genellikle, ton balığı, ringa balığı ve uskumru gibi yağlı balıklardan elde edilen balık yağı, vücut sağlığınız için önemli olan omega-3 bakımından oldukça zengin bir yağdır ve en çok tüketilen besin takviyelerinden biridir.

Balık yağının, yaklaşık yüzde 30’unu omega-3’ler oluşturmaktadır. Geri kalan yüzde 70’i ise diğer yağlardan oluşur. Bununla birlikte, balık yağlarında oldukça az miktarda da olsa A ve D vitamini de bulunur. Dünya Sağlık Örgütü, haftada 1-2 porsiyon balık yemeyi tavsiye etmektedir. Bunun nedeni, balıkta bulunan omega-3 yağ asitlerinin, vücudunuzu bir dizi hastalığa karşı koruması ve bunun haricinde de sağlığınıza birçok faydasının bulunmasıdır. Eğer haftada 1-2 porsiyon balık yiyemiyorsanız, balık yağı takviyeleri yeterli miktarda omega-3 almanıza yardımcı olacaktır.

İşte Omega-3’ün 11 Faydası:

1-Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir:

Obezite, vücut kitle indeksinin 30’un üzerinde olması olarak tanımlanabilen sağlık bozukluğudur. Dünya genelinde, yetişkinlerin yaklaşık yüzde 30’u fazla kilo, yüzde 13’ü ise obezite problemi ile karşı karşıyadır. Obezite, kalp rahatsızlıkları, tip 2 diyabet ve kanser gibi diğer hastalıklara yakalanma riskinizi önemli ölçüde artırır.

Doğrudan besinlerden ya da takviyeler yoluyla balık yağı almak, obezite ile mücadele eden kişilerde vücut kompozisyonu ve kalp sağlığı ile ilgili risk faktörlerini iyileştirebilmektedir. Bunun yanında, bazı araştırmalar, balık yağı takviyelerinin diyet ya da egzersizle birlikte kilo vermenize de yardımcı olabileceğini göstermektedir.

2-Kalp Sağlığınızı Destekleyebilir:

Kalp hastalıkları, dünya çapında en çok insanın ölümüne neden olan rahatsızlıklardan biridir. Yapılan araştırmalar, çok balık tüketen insanların çok daha düşük kalp hastalığı oranlarına sahip olduklarını göstermektedir. Araştırmalar, kalp sağlığı ile ilgili birden fazla risk faktörünün, balık ya da balık yağı tüketimiyle birlikte azaldığını göstermektedir. Balık yağının kalp sağlığı açısından faydaları şunlardır:

  • Balık yağının, iyi kolesterol(HDL) seviyeyesini yükseltebilir ancak kötü kolesterol(LDL) seviyesini düşürdüğü görülmemektedir.
  • Balık yağı, trigliseridleri yaklaşık yüzde 15-30 oranında düşürebilmektedir.
  • Balık yağı, yüksek tansiyon sorunu yaşayan kişilerde tansiyonun düşmesine yardımcı olabilmektedir.
  • Balık yağı, risk grubundaki kişilerde, belirli durumlarda kalp krizine neden olabilen ritim bozukluklarının azalmasına yardımcı olabilmektedir.

Balık yağının, kalp hastalıkları ile ilgili birçok risk faktörünü iyileştirebildiği görülse de, kalp krizlerini önleyebileceğine dair net bir kanıt yoktur.

3-Göz Sağlığınızı Destekleyebilir:

Yapılan araştırmalar, yeterince omega-3 almayan kişilerin çeşitli göz hastalıklarına yakalanma riskinin diğer insanlardan daha yüksek olduğunu göstermektedir. Ayrıca, göz sağlığı yaş ilerledikçe doğal olarak bozulmaktadır ve yaşa bağlı olarak sarı nokta hastalığı olarak da bilinen makula dejenerasyonu daha sık görülmektedir. Yeterince balık tüketmek, sarı nokta hastalığı riskinin azalmasına katkıda bulunmaktadır. Yapılan bir çalışma, 19 hafta boyunca balık yağı tüketen bütün sarı nokta hastalarının süreç sonunda göz sağlıklarının iyiye gittiğini göstermiştir.

4-Bazı Zihinsel Hastalıkların Tedavisine Yardımcı Olabilir:

Beyninizin yaklaşık %60’ı yağlardan oluşur ve bu yağların çoğu omega-3 yağ asitleridir. Bu nedenle, omega-3’ler sağlıklı beyin fonksiyonu için gereklidir. Bazı çalışmalar, belirli zihinsel bozukluklara sahip kişilerin omega-3 seviyelerinin daha düşük olduğunu göstermektedir. Araştırmalar, balık yağının bazı zihinsel bozuklukları önleyebileceğini ya da semptomlarını iyileştirebileceğini öne sürmektedir. Örneğin, omega-3, risk grubundaki insanlardaki psikotik bozukluk olasılığını azaltabilmektedir. Bunun haricinde,  yüksek dozlarda balık yağı alımı, hem şizofreni hem de bipolar bozukluğun bazı semptomlarını azaltabilmektedir.

5-Cilt Sağlığınızı Korumanıza Yardımcı Olabilir:

Vücudunuzdaki en büyük organı olan ve bol miktarda omega-3 içeren cildiniz, özellikle ilerleyen yaşlarda, ya da çok fazla güneş ışığına maruz kaldıktan sonra, sağlığını giderek kaybeder. Balık yağı, içerdiği omega-3 sayesinde hem bu sağlık kaybının önüne geçmeye yardımcı olabilmekte hem de sedef hastalığı ve egzama başta olmak üzere bir çok cilt rahatsızlığının tedavisine destek olabilmektedir.

6-Çocuklarda Görülen Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunu Yatıştırabilir:

Balık yağı, erken yaşta fazla hiperaktif davranışlara ve odaklanamama gibi sorunlara sebebiyet veren dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu rahatsızlığını önlemede önemli bir yer tutmaktadır. Omega-3’lerin beynin büyük bir bölümünü oluşturduğu gerçeği göz önüne alındığında, balık yağı alımının, çocuklarda saptanan hiperaktivite, dikkatsizlik, dürtüsellik ve saldırganlık gibi problemlerin önüne geçmede ne kadar faydalı olabileceği görülmektedir.

7-Kemik Sağlığını Destekleyebilir:

İlerleyen yaşlarda, temel minerallerini kaybetmeye başladığı için dayanıklılıkları düşen kemikler, osteoporoz(kemik erimesi) ve osteoartrit(kireçlenme) gibi birtakım sorunlarla karşı karşıya kalmaktadır. Kalsiyum ve D Vitamini, kemik sağlığı açısından çok önemli bir yer tutmaktadır, fakat bazı çalışmalar, omega-3’ün de kemik sağlığını korumaya yardımcı olabileceğini söylemektedir.

Buna dair kesin kanıtlar olmasa da, yüksek miktarlarda omega-3 seviyelerine sahip kişilerde, kemik mineral yoğunluğunun daha yüksek olduğu görülebilmektedir. Bir dizi küçük araştırma, balık yağı alımının, kemik hastalıklarını oluşturabilecek unsurları azaltabildiğini göstermektedir.

8-Astım Belirtilerini ve Alerji Riskini Azaltabilir:

Bebeklerde görülme sıklığı da gittikçe yaygınlaşan astım, akciğerlerde şişlik ve nefes darlığına neden olabilen bir rahatsızlıktır. Bazı çalışmalar, balık yağının özellikle erken yaşlarda astım semptomlarını azaltabileceğini göstermektedir.

Yaklaşık 100.000 kişi ile yapılan bir çalışmada, bir annenin balık yağı alımının çocuklarda astım riskini %24-29 oranında azalttığı görülmüştür. Ayrıca, hamile annelerin balık yağı alımının, bebeklerde alerji riskini azaltabildiği görülmektedir.

9-Karaciğer Yağlanmasının Önüne Geçebilir:

Karaciğeriniz, vücudunuzdaki yağların çoğunu işlemekle görevli ve hayati öneme sahip bir organdır. Karaciğer hastalıkları, özellikle de “nonalkolik yağlı karaciğer hastalığı” giderek yaygınlaşmaktadır. Balık yağı alımı, karaciğer fonksiyonunu ve iltihaplanmayı iyileştirebilir, bu da nonalkolik yağlı karaciğer hastalığı semptomlarını ve karaciğerinizdeki yağ miktarını azaltmaya yardımcı olabilir.

10-Bunama Belirtilerini Önlemeye Yardımcı Olabilir:

Yaşlandıkça, beyin fonksiyonunuz yavaşlar ve Alzheimer hastalığına yakalanma riskiniz artar. Araştırmalar göstermektedir ki, daha fazla balık tüketen insanların, yaşlılıkta beyin fonksiyonlarındaki düşüş daha yavaş bir eğilim göstermektedir.

Çalışmalar, yaşılarda balık yağı alımının beyin fonksiyonundaki düşüşü yavaşlatabileceğine dair net bir kanıt sağlamamış olsa da, bazı küçük çalışmalar balık yağının sağlıklı, yaşlı yetişkinlerde hafızayı geliştirebileceğini göstermiştir.

11-Enflamasyonu Azaltmaya Yardımcı Olabilir:

Enflamasyon, yani iltihaplanma, bağışıklık sisteminizin enfeksiyonla savaşma ve yaralanmaları tedavi etme yöntemidir. Fakat, kronik enflamasyon diyabet, obezite, depresyon ve kalp hastalığı gibi ciddi hastalılarla ilişkilidir. Enflamasyonu azaltmak, bu hastalıkların semptomlarını tedavi etmek için oldukça önemlidir.

Balık yağı, anti-enflamatuar özelliklere sahip olduğu için, kronik enflamasyon içeren durumların tedavisine destek verebilir. Örneğin, stresli ya da obez bireylerde alınan balık yağı, sitokin adı verilen iltihaplı moleküllerin üretimini azaltabilir. Ayrıca, balık yağı alımı, eklem ağrısına sebebiyet veren romatoid artritli kişilerde eklem ağrısını, sertliğini ve ilaç ihtiyaçlarını önemli ölçüde azaltabilir.

Sonuç

Yukarıda görüldüğü üzere, omega 3’ler beyin ve göz gelişimine ve bu organlardaki sağlıklı yapının sürdürülmesine katkıda bulunabilirler. Enflamasyonla savaşabilirler ve kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olabilirler. Balık yağı bol miktarda omega-3 içerdiği için, balık yağı almak bu rahatsızlıklara yakalanma riskinizi azaltır.

Gerekli besinleri ya da bileşikleri takviyelerden almaktansa doğal gıdalardan almak her zaman daha sağlıklıdır. Bu bağlamda, haftada 1-2 porsiyon yağlı balık yemek size ihtiyaç duyduğunuz omega-3’ü sağlayabilir. Eğer yeterli miktarda balık yiyemiyorsanız da, sağlık uzmanınıza danışarak balık yağı takviyeleri kullanmaya başlayabilirsiniz.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
yukarı
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır